2024-11-07

Nowy obowiązek dla podróżnych: Elektroniczna Autoryzacja Podróży (ETA) przed wjazdem do Wielkiej Brytanii

Nowy obowiązek dla podróżnych: Elektroniczna Autoryzacja Podróży (ETA) przed wjazdem do Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania wprowadza nowe wymogi dotyczące Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA), która stanie się niezbędna dla większości przyjezdnych z krajów objętych ruchem bezwizowym, w tym Polaków. System ma zapewnić większe bezpieczeństwo i umożliwić lepszą kontrolę nad przepływem podróżnych, a jego koszt wynosić będzie 10 funtów.

Co to jest ETA i kogo obowiązuje?

ETA to cyfrowe zezwolenie umożliwiające wjazd do Zjednoczonego Królestwa osobom z krajów objętych ruchem bezwizowym. System ten wprowadzono etapami już w ubiegłym roku i dotychczas objęto nim obywateli sześciu krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Od 27 listopada osoby z wybranych krajów pozaeuropejskich będą mogły ubiegać się o ETA, a od 8 stycznia 2025 roku będą zobowiązane do jej posiadania przy wjeździe. Od 5 marca 2025 roku o ETA będą mogli aplikować również obywatele Polski i innych państw europejskich, natomiast sam wymóg posiadania tego dokumentu wejdzie w życie od 2 kwietnia 2025 roku.

Harmonogram wdrażania ETA

Faza 1: Już obowiązuje
Obejmuje obywateli sześciu państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej: Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Faza 2: Od 8 stycznia 2025
Aplikacje otwarte: od 27 listopada 2024 roku.
Obejmuje obywateli wybranych krajów spoza Europy, takich jak: Australia, Kanada, Brazylia, Japonia, Singapur, USA oraz inne kraje z Ameryki, Oceanii, Azji.
Kiedy będzie wymagane ETA? Od 8 stycznia 2025 roku.

Faza 3: Od 2 kwietnia 2025
Aplikacje otwarte: od 5 marca 2025 roku.
Obejmuje obywateli krajów europejskich, w tym Polski oraz innych państw UE, które objęte są ruchem bezwizowym.
Kiedy będzie wymagane ETA? Od 2 kwietnia 2025 roku.

Warunki i cel podróży

ETA pozwala na krótkoterminowy pobyt (do sześciu miesięcy) w celach turystycznych, odwiedzin, biznesowych, czy krótkoterminowych studiów. Dokument ten umożliwia również trzymiesięczny pobyt dla osób objętych ulgą wizową dla pracowników kreatywnych. Jednocześnie, ETA umożliwia tranzyt przez Wielką Brytanię, co może być istotne dla podróżnych udających się do innych krajów.

Jednakże ETA nie daje prawa do dłuższego pobytu ani do podejmowania pracy w charakterze zatrudnionego lub samozatrudnionego na rzecz brytyjskiej firmy. Wyklucza również dostęp do brytyjskich świadczeń socjalnych oraz zamieszkanie na stałe na terenie Wielkiej Brytanii poprzez częste podróże.

Kto nie potrzebuje ETA?

Dokument ten nie będzie wymagany od obywateli brytyjskich, irlandzkich oraz posiadaczy paszportów brytyjskich terytoriów zamorskich. Wyjątek stanowią także osoby posiadające prawo do zamieszkania, pracy lub nauki w Wielkiej Brytanii, jak np. obywatele UE z przyznanym statusem osoby osiedlonej. Objęci są nim również mieszkańcy Irlandii posiadający obywatelstwo kraju objętego ruchem bezwizowym, podróżujący bezpośrednio z Irlandii, Wyspy Man lub Wysp Normandzkich.

Jak aplikować o ETA?

Proces uzyskania ETA będzie odbywać się w pełni cyfrowo – dokument zostanie podpięty do paszportu podróżnego. Aplikację o ETA będzie można składać za pomocą aplikacji mobilnej "UK ETA App" lub na oficjalnej stronie internetowej. Brytyjskie władze przewidują, że wydanie ETA nie powinno zająć więcej niż trzy dni robocze. Szczegółowe informacje oraz przewodnik po procesie aplikacyjnym dostępne są na stronie internetowej rządu Wielkiej Brytanii: Apply for an Electronic Travel Authorisation (ETA).

eWiza jako nowa forma imigracyjnego statusu

Jednocześnie z wdrożeniem systemu ETA brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że od teraz osobom potrzebującym wizy do pracy, nauki lub zamieszkania w Wielkiej Brytanii będzie wydawana eWiza. Ten cyfrowy dokument zastępuje tradycyjne formy papierowe i stanowi dowód statusu imigracyjnego, co znacznie uprości proces weryfikacji i przyśpieszy formalności.

Podsumowanie

Wprowadzenie systemu ETA przez Wielką Brytanię to krok ku cyfryzacji kontroli granicznej oraz zwiększeniu bezpieczeństwa. Nowy dokument ma za zadanie uprościć proces wjazdu i wzmocnić kontrolę nad podróżnymi, co może ograniczyć ryzyko nadużyć imigracyjnych. Dla Polaków, planujących podróż do Wielkiej Brytanii od kwietnia 2025 roku, ETA będzie nowym wymogiem, który należy uwzględnić podczas planowania wyjazdu.

Wróć do strony głównej