Rekordowy sezon letni LOT-u na trasach krajowych
fot. PLL LOT
Polskie Linie Lotnicze LOT szykują się do rekordowego sezonu letniego. Od 30 marca do października przewoźnik planuje wykonać 15 467 rejsów krajowych, oferując pasażerom blisko 1,57 mln miejsc na pokładach swoich samolotów. To wzrost o 7,8 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Największy ruch tradycyjnie zanotują połączenia między Warszawą a Krakowem, do i z Wrocławia i Gdańska.
Jakie trasy krajowe obsługuje LOT?
Polskie Linie Lotnicze oferują podróżnym rozbudowaną sięć połączeń lokalnych. Na pokładach narodowego przewoźnika dotrzemy do 10 portów lotniczych na terenie kraju. Z Lotniska Chopina w Warszawie polecimy do Krakowa (Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice), Gdańska (Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy), Wrocławia (Port Lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika), Katowic (Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice), Poznania (Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego), Rzeszowa (Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka), Szczecina (Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”), Bydgoszczy (Port Lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo), Lublina (Port Lotniczy Lublin) i Zielonej Góry (Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost).
Najwięcej lotów do Krakowa i Wrocławia
Największe oferowanie LOT zapewni na trasie do stolicy Małopolski. Do Krakowa przewidziano aż 2 569 lotów, co pozwoli na przewiezienie ponad 315 tys. pasażerów. Równie duże zainteresowanie dotyczy połączenia Warszawa–Wrocław, gdzie mimo niezmienionej liczby operacji zwiększenie pojemności samolotów podniosło liczbę dostępnych miejsc do ponad 273 tys. W sezonie letnim loty do Wrocławia i Krakowa znajdą się wśród 10 najruchliwszych tras obsługiwanych z Lotnisku Chopina. W czołówce uplasują się obok Amsterdamu, Paryża, Frankfurtu, Wiednia, Kopenhagi, Monachium i Antalyi.
Więcej miejsc na lotach do Rzeszowa, Gdańska i Poznania
Dynamiczny rozwój zanotuje także połączenie z Rzeszowem, gdzie wzrost oferowania sięgnie aż 35 proc., choć całkowita liczba lotów zmniejszy się o siedem. Połączenia między Warszawą a Gdańskiem obejmą 2 398 operacji, oferując maksymalnie 244 000 miejsc. Z kolei podróżni lecący do Poznania skorzystają z 1 916 rejsów, co daje dodatkowe 329 operacji w porównaniu z zeszłym rokiem. Do i z Szczecina przewoźnik wykona 1 502 loty, oferując 127 484 miejsc.
Nieco mniejsze zainteresowanie odnotowano na trasie do Katowic, gdzie liczba lotów zmniejszy się o 12 proc., a liczba dostępnych miejsc spadnie o 15 proc. Najmniej operacji przewidziano dla połączenia z Bydgoszczą – 366 rejsów i 30 tys. dostępnych foteli.
Łącznie w letnim sezonie Lotnisko Chopina obsłuży ponad 123 tys. operacji pasażerskich. Loty krajowe realizowane przez LOT stanowić będą 12,54 proc. całkowitego ruchu lotniczego w Warszawie, co podkreśla ich istotną rolę w siatce połączeń narodowego przewoźnika.