Stały wzrost ruchu na polskich lotniskach
Wznowienie międzynarodowego ruchu lotniczego w Polsce w połowie czerwca bieżącego roku, po wielu tygodniach przestoju spowodowanego pandemią, spowodowało systematyczne przywracanie połączeń lotniczych przez przewoźników, a tym samym sukcesywny wzrost liczby pasażerów.
Częściowe odblokowanie lotów międzynarodowych znacząco wpłynęło na statystyki ruchu lotniczego w lipcu, kiedy to mieliśmy do czynienia ze skokowym wzrostem liczby podróżnych. W miesiącu tym odprawiono na polskich lotniskach niemalże 1,2 mln pasażerów, wobec zaledwie 108 tys. w czerwcu. Tendencja wzrostowa została utrzymana również w sierpniu - ilość pasażerów wyniosła niecałe 1,8 mln (wzrost o ok. 50%).
Jak wygląda sytuacja w wybranych portach lotniczych w Polsce?
Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło w sierpniu 653 tys. pasażerów – to ponad 200 tys. więcej niż w lipcu, i wykonało 7,3 tys. pasażerskich operacji lotniczych.
Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku odnotował w sierpniu o 80 tys. więcej pasażerów niż w pierwszym miesiącu wakacji - czyli 30% więcej niż prognozowano. Z gdańskiego lotniska skorzystało w sierpniu 233,3 tys. pasażerów. Najwięcej podróżnych odprawiono z i do Wielkiej Brytanii (63,5 tys.), Norwegii (30,8 tys.) i Niemiec (23,1 tys.). Ilość wykonanych operacji lotniczych przekroczyła 3,2 tys.
Lotnisko Katowice-Pyrzowice obsłużyło w sierpniu ponad 260 tys. pasażerów, z czego 154 tys. skorzystało z rejsów regularnych przewoźników, a 105 tys. to klienci linii czarterowych. Odnotowano prawie 3 tys. operacji lotniczych, a ilość pasażerów w stosunku do lipca bieżącego roku zwiększyła się o 57,89%.
Dane dotyczące lotniska w Krakowie również świadczą o wzroście ruchu pasażerskiego w drugim miesiącu wakacji. Ilość pasażerów w lipcu przekroczyła 200 tys., a w sierpniu było ich już o ponad 100 tys. więcej.
Patrząc na powyższe dane, można zaobserwować stale rosnące zainteresowanie podróżami, co daje nadzieję na systematyczny powrót do normalności w branży lotniczej.