Hotele wracają do gry. Poznaj nowe obiekty hotelowe w Polsce
Po trudnym okresie pandemii usługi hotelarskie odrabiają straty i wykorzystują wzrost zainteresowania turystyką krajową. Rozwój w branży hotelarskiej rozwija się w dwutorowo. Rynek hoteli miejskich, dotychczas uznawany za stabilniejszy ze względu na niską sezonowość, ustępuje rynkowi hoteli turystycznych, które lepiej poradziły sobie z kryzysem.
Optymistyczne wyniki za 2021 rok
W okresie wakacyjnym w 2021 roku w krajowych hotelach zatrzymało się 190 tys. więcej Polaków niż w wakacje 2019 roku. Dobra passa została utrzymana także w okresie jesiennym, kiedy odnotowano więcej rezerwacji grupowych. Wzrost w okresie zimowym widoczny był jedynie w okresie świąteczno-noworocznym. Pomimo iż w całym roku 2021 obroty były niższe niż przed pandemią, prognozy na sezon 2022 roku są obiecujące.
Przejęcia, restrukturyzacje i zmiany własnościowe
Zmiany w obrębie kwestii własnościowych były widoczne jedynie na rynkach regionalnych. Do najważniejszych zmian możemy zaliczyć m.in.: przejęcie Hotelu Rysy w Zakopanem przez spółkę NK Rysy, zakup hotelu Ossa k. Rawy Mazowieckiej przez Polkomtel, gdzie powstać ma centrum rehabilitacji czy sprzedaż niedokończonego hotelu Ewerdin w Świnoujściu.
Nie można pominąć działalności Polskiego Holdingu Hotelowego, który z PGE Polską Grupą Energetyczną podpisał umowę na zakup dziesięciu hoteli zlokalizowanych m.in.: w Krynicy, Międzyzdrojach, Myczkowcach nad Soliną oraz obiektów w Krasnobrodzie i Szklarskiej Porębie.
Nowe obiekty wysokiej klasy w wakacyjnych kurortach
Rok 2021 należał do obiektów hotelowych wysokiej klasy. Na szczególną uwagę zasługują hotele w pasie nadmorskim oraz popularne górskie kurorty.
Kołobrzeg i Zachodniopomorskie. Odpowiedzią na zapotrzebowanie na obiekty o wysokim standardzie będzie otwarcie (kwiecień 2024) Radisson Resort Kołobrzeg z 209 pokojami i Aquaparkiem. Dodatkowo w systemie condohoteli powstają w Kołobrzegu: 266-pokojowy Mövenpick Kołobrzeg czy Baltic Wave, który zaoferuje 468 apartamentów. Zachodniopomorskie zyska także Hotel Wave Międzyzdroje Resort&SPA z 393 apartamentami oraz Aqua Resort w Międzyzdrojach z 300 pokojami i Aquaparkiem. W pobliskim Pobierowie znajdziemy 1400 pokoi w Hotelu Gołębiewski oraz 138 apartamentów w PINEA Resort & Apartments. W Międzywodziu powstał zaś 435-pokojowy Radisson Blu Resort.
Wisła. Na mapie Wisły pojawił się pięciogwiazdkowy hotel Crystal Mountain z prawie 500 pokojami i Aquaparkiem.
Karpacz. Karkonoski kurort zyskał 124-pokojowy kompleks Tremonti Ski&Bike Resort. W systemie condohoteli powstały także: Sanssouci Karpacz MGallery Hotel Collection ze 110 pokojami oraz Movenpick Hotel Karpacz ze 126 pokojami.
Świeradów-Zdrój wzbogacił ofertę o Elements Hotel & SPA z 289 pokojami
Zakopane. W ofercie stolicy polskich Tatr znajdzie się (w 2023 r.) Mövenpick Zakopane Imperial Hotel ze 130 pokojami.
Zieleniec. Narciarze na pewno docenią walory Infinity Zieleniec Ski & SPA w Dusznikach-Zdroju z 328 apartamentami.
Szklarska Poręba zyskała Linden Hotel & Resort z 137 pokojami.
Nowo otwarte hotele w miastach
Pandemia zmieniła pole zainteresowań dużych sieci hotelowych, które z dużych miast w większym stopniu zwrócili się w kierunku mniejszych miejscowości wypoczynkowych. Pomimo ogólnej tendencji w dużych ośrodkach miejskich także powstały nowe obiekty hotelowe.
Warszawa zyskała NYX Hotel Warsaw sieci Leonardo Hotels z 331 pokojami, zlokalizowany w kompleksie Varso Place w pobliżu Dworca Centralnego oraz hotel Tulip Residences Warsaw Targowa z 110 pokojami.
Kraków. Nowością na mapie stolicy Małopolski był Hotel ibis Styles Kraków Centrum z 259 pokojami oraz 195-pokojowy hotel Mercure Kraków Fabryczna City czy 300-pokojowy AC Hotel by Marriott Kraków.
Katowice zaproszą do nowego Mercure Katowice Centrum z 268 pokojami.
Wrocław będzie gościł w nowym Aparthotelu Jazz z 62 pokojami oraz Hotelu Herbal z 66 pokojami.
Szczecin zyskał 134-pokojowy hotel Courtyard by Marriott Szczecin City.
Gdańsk. Prawdziwą perełką dla turystów odwiedzających Gdańsk będzie Dwór Uphagena Arche Hotel Gdańsk z 145 pokojami.
Olsztyn wzbogacił ofertę o 105-pokojowy hotel Hampton by Hilton Olsztyn.
Inwestycje hotelowe w 2022 rok
Rynek hotelowy nie lubi marazmu i już w tym roku planowane są kolejne nowe inwestycje.
Warszawa oczekuję na otwarcie 238-pokojowego Focus Hotel Premium Warszawa zlokalizowanego na Mokotowie, na Ursynowie gości przywita 192-pokojowy Staybridge Suites Warszawa Ursynów. Centrum Warszawy zyska Royal Tulip Warsaw Apartments przy ulicy Grzybowskiej, a na Starym Mieście otwarty zostanie 96-pokojowy Autograph Collection by Marriott International czy 66-pokojowy Flaner Hotel WorldHotels Crafted Collection.
Kraków. Do Największych inwestycji w stolicy Małopolski możemy zaliczyć: 216-pokojowy hotel Hyatt Place Kraków, 125-pokojowy Autograph Collection by Marriott International, 116-pokojowy Curio Collection by Hilton Hotel Saski Kraków, 53-pokojowy Garamond Boutique Hotel Tribute Portfolio, czy 173 pokojowy hotel Hampton by Hilton Krakow Airport.
Lublin odda do dyspozycji gości ma 130-pokojowy hotel sieci B&B.
Białystok zyska 122-pokojowy Hampton by Hilton Białystok.
Wrocław przygotował dla gości 201-pokojowy Q Hotel Plus Wrocław Bielany, a pod marką Wyndham zostanie wznowiona działalność hotelu Sofitel Wrocław Old Town z 205 pokojami.
Nowe wyzwania w 2022 roku
Rok 2022 stawia przed rynkiem hotelowym kolejne wyzwania. Rosnąca inflacja, ceny prądu i gazu wpłyną na koszty utrzymania obiektów, które chcąc utrzymać się na rynku, będą podnosiły ceny swoich usług.