2022-05-30

Bezpośrednio do Baku z LOT

Bezpośrednio do Baku z LOT

27 maja 2022 roku odbył się inauguracyjny lot z Warszawy do Baku. Połączenia do stolicy Azerbejdżanu będę realizowane przez LOT cztery razy w tygodniu na pokładach Boeinga 737-8. Lot z Warszawy do Baku potrwa ok. 4h 10 min. Szacuje się, że nowe połączenie odegra znaczącą rolę w zacieśnieniu relacji biznesowych pomiędzy Polską i bogatym w złoża ropy Azerbejdżanem.

Starty finansowe wywołane pandemią oraz wybuch wojny w Ukrainie spowodowały, że Polskie Linie Lotnicze były zmuszone do poszukiwania nowych tras międzynarodowych, takich jak Baku, Sarajewo, Kair czy Mumbaj. Rozbudowa siatki połączeń ma pomóc w odrobieniu strat i stworzyć nowe możliwości rozwoju. Średnio obłożenie w pierwszym tygodniu operowania przez LOT trasy do Baku wyniosło 72%. Narodowy przewoźnik ocenia, że w sezonie letnim trasą do Azerbejdżanu będzie zainteresowanych ok. 20 tys. pasażerów.

Uruchomienie połączeń do Baku zbiegło się z obchodami 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Azerbejdżanem, co jeszcze bardziej zacieśniło relacje polsko-azerskie. Dzień po pierwszym locie przedstawiciele Polskiej Izby Turystyki oraz Stowarzyszenie Agencji Turystycznych Azerbejdżanu podpisały porozumienie o współpracy. Ambasador Polski w Baku zaznaczył, że "połączenie to traktujemy jako ważny element ułatwiania kontaktów międzyludzkich, nie tylko na poziomie turystycznym, ale także politycznym, gospodarczym czy edukacyjnym i kulturalnym."

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski podkreślił, że istotni dla ruchu lotniczego będą nie tylko pasażerowie z Polski i Azerbejdżanu, ale także ruch tranzytowy. Świetnie zorganizowana siatka połączeń na Europę Środkową, Skandynawię oraz loty transatlantyckie umożliw dogodną przesiadkę w Warszawie do Toronto, Chicago czy Nowego Jorku.

Warto, przy okazji podróży służbowej docenić też walory turystyczne Baku. Nazwa stolicy Azerbejdżanu wywodzi się od perskiego słowa badkube, oznaczającego uderzenie wiatru. Baku nazywane jest też miastem kontrastów. Zwiedzając stolice, natrafimy zarówno na nowoczesne wieżowce, w tym popularne Ogniste Wieże, nawiązujące do języków ognia z pól naftowych, jak i tradycyjną zabudowę zamkniętą w murach Starego Miasta.

Wróć do strony głównej