Lufthansa Group przywraca loty z Rzeszowa do Monachium
Linie lotnicze Lufthansa, przywracają połączenie lotnicze pomiędzy Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka i lotniskiem im. Franza Josefa Straußa w Monachium. Połączenie zostało zawieszone w czerwcu 2020 roku na skutek ograniczeń w ruchu lotniczym w związku z pandemią Covid-19. Pierwszy lot po przerwie odbędzie się 23 kwietnia 2023 roku.
Port lotniczy w Jasionce, będący najdalej wysuniętym na południowy-wschód lotniskiem pasażerskim w Polsce, odgrywa znaczącą rolę w rozwoju województwa podkarpackiego. Bawarski hub przesiadkowy otwiera przed pasażerami z Polski możliwość kontynuowania podróży po Niemczech lub wyboru dalszych połączeń europejskich, lub międzykontynentalne m.in. do Ameryki Północnej i Azji.
Monachium na pięć gwiazdek
Port Lotniczy w Monachium jest jednym z głównych węzłów przesiadkowych w Niemczech i jedynym w Europie wyróżnionym pięcioma gwiazdkami w rankingu Skytrax. Nawet po okresie pandemii monachijskie lotnisko uznawane jest za najlepsze lotnisko w Europie Środkowej i kwalifikuje się do pierwszej dziesiątki najlepszych portów lotniczych na świecie. Lotnisko w Monachium posiada dwa terminale, z czego z Terminala 2 mogą podróżować jedynie pasażerowie Lufthansa Group.
Co wyróżnia Lotnisko Rzeszów-Jasionka?
Podkarpacki port lotniczy uważany jest za jeden z lepszych w Polsce. Lotnisko posiada dogodne położenie geograficzne i jest w stanie obsługiwać połączenia nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jasionkę wyróżnia największa liczba dni lotnych wśród krajowych lotnisk. Dodatkowo rzeszowski port lotniczy posiada drugą co do długości drogę startową w Polsce (najdłuższy pas rozbiegowy jest na lotnisku Chopina w Warszawie). W 2016 naprzeciwko lotniskowego terminala powstało nowoczesne centrum konferencyjne G2A Arena.
W 2022 roku Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał tytuł Małego Portu Lotniczego Roku 2022, przyznawanego przez międzynarodową organizację branżową CAPA – Centre for Aviation. Doceniono rolę portu lotniczego w działaniach wspierających Ukrainę oraz duży progres, jaki lotnisko osiągnęło w rozwoju siatki połączeń pasażerskich. W sezonie letnim lotnisko w Jasionce obsłużyło 23 trasy do 12 krajów, co pozwoliło osiągnąć rekordowe wyniki w trzecim kwartale 2022 roku.
Czym są podkarpackie strefy ekonomiczne?
Podkarpacie jest też atrakcyjne pod względem biznesowym. Rozbudowa lotniska w Jasionce wpłynęła na rozwój przedsiębiorczości i zainteresowanie dużych firm. W 2006 roku na terenach województwa został utworzony Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis, wchodzący w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro Park Mielec. Specjalne strefy zapewniają przedsiębiorcom preferencyjne warunki rozwoju m.in. ulgi podatkowe i ułatwieniami dla inwestorów, a lokalnej społeczności miejsca pracy.