PKP Intercity połączyło Polskę z Litwą
11 grudnia miało miejsce inauguracyjne połączenie dalekobieżne między Polską a Litwą. Pociąg IC 144 Hańcza wyruszył z Krakowa przez Warszawę, Białystok i Suwałki, by zameldować się na stacji Mockava.
Połączenie, które było nowością na sezon 2022/2023, umożliwia przesiadkę na litewskiej stacji do pociągów Kolei Litewskich, które dojeżdżają do Kowna i Wilna. Wcześniej pociąg IC 144 Hańcza kursował pomiędzy Krakowem a Suwałkami. Teraz zakup jednego biletu umożliwia zarówno PKP Intercity, jak i LTG Link, stąd w siatce połączeń trasa figuruje jako Kraków-Wilno.
„Cały czas rozwijana jest siatka połączeń umożliwiająca podróżnym sprawne poruszanie się po Polsce oraz do krajów sąsiednich. Już teraz pasażerowie z Polski mają do dyspozycji codzienne połączenia kolejowe z Berlinem, Pragą czy Bratysławą. Cieszymy się, że od grudnia będzie możliwość podróżowania także na Litwę” – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.
Pierwszy pociąg na Litwę dotarł do Mockavy bez zakłóceń. Opóźnienie na tej trasie wyniosło ok. 3 minut. Przesiadka do litewskiego składu odbyła się „door to door” przy jednym peronie. Polacy i Litwini ustalili, że aby uniknąć zamieszania przy opóźnieniu, pociąg będzie oczekiwał 20 minut, zanim uda się w dalszą podróż. Przejazd z Warszawy Centralnej do Wilna tra 9 godzin, z Mockavy do Kowna 1 godzinę i 20 minut, do Wilna 2 godziny 30 minut.
„Wspólnie z naszym partnerem, spółką PKP Intercity zrealizowaliśmy międzynarodowe połączenie kolejowe, które zapewni zarówno ekologiczny środek podróżowania, jak i więź kulturową. Osoby podróżujące służbowo, młodzież, która chce poznać sąsiedni kraj lub pobawić się w Kownie, czy też goście, zamierzający świętować 700-lecie Wilna – już wkrótce każdy będzie mógł pociągiem dotrzeć do najważniejszych miast Litwy” - powiedział Linas Baužys, dyrektor generalny LTG Link.